Kordian urodził się w pierwszym dziesięcioleciu XIX w. w rodzinie hrabiowskiej. W pierwszej scenie dramatu ma piętnaście lat, w scenie końcowej około dwudziestu, lub niewiele więcej. Poznajemy go w momencie młodzieńczej obserwacji i kontemplacji świata, w momencie poszukiwania sensu życia. Kordian jest niespokojnym, młodym poetą, którego wybujała wyobraźnia i romantyczne marzenia zmuszają do nieustannego poszukiwania jakiegoś wykraczającego poza codzienność ideału.
To nieustanne pragnienie koliduje jednak z realnymi możliwościami piętnastolatka, nie jest on bowiem zdolny zrealizować tego, o czym marzy, dlatego też nie potrafi ani sam odnaleźć żadnej "wielkiej myśli", ani nie może poświęcić się ideałom podsuwanym przez starego sługę: przykład sprytnego życiowo Janka, "co psom szył buty", jest dla niego niegodny podjęcia ze względu na wątpliwą wartość moralną.
Kariera Janka miała być dla Kordiana raczej ostrzeżeniem, natomiast ideały żołnierskiej sławy, bohaterstwa, poświęcenia wzbudzane opowiadaniami Grzegorza o czynach żołnierza polskiego, jakkolwiek poruszyły chłopięcą wyobraźnię bohatera, musiały jednak na razie pozostać w sferze nie zrealizowanych marzeń ze względu braku niepodległej państwowości i poczucia bezsilności i osamotnienia bohatera.
To samo dzieje się z jego marzeniami o wielkiej miłości i z jego romantyczną wiarą w przeznaczenie dwojga dusz. Piętnastoletni Kordian kocha się w starszej od siebie Laurze, jednakże Laura traktuje go jak brata. Ten zaś, czując upokarzający brak wzajemności, przeżywa dramat niemożliwości zrealizowania swych marzeń, traci wiarę w siebie i sens swojego istnienia.
Obserwujemy zatem nieustanny konflikt między wyobraźnią bohatera a światem zewnętrznym, między marzeniami a realnymi możliwościami ich realizacji. Kordian szuka wyzwolenia od trapiących go niepokojów, od poczucia nieprzydatności i społecznego wyobcowania, ucieczki przez śmierć.
Tak kończy się I etap biografii Kordiana, etap poszukiwania sensu życia. Kordian zaprezentował się w nim jako niedojrzały, osamotniony, nie mogący odnaleźć celu życia i swego miejsca w społeczeństwie chłopiec, który próbuje potwierdzić i zamanifestować własną osobowość. Jest jednocześnie całkowicie niezdolny do sprecyzowania sobie jakiegoś wyraźnego celu jak i jego realizacji. Przeżywa w związku z tym nieustanny pełny napięcia konflikt wynikający z konfrontacji świata wyobraźni z realną rzeczywistością.
Konfrontacja młodzieńczych marzeń i poetyckich mitów z XIX-wieczną rzeczywistością tym razem zachodnioeuropejską staje się następnym rozdziałem biografii Kordiana przedstawionym w II akcie dramatu. Akcja toczy się kilka lat po nieudanym samobójstwie, Kordian ma około dwudziestu lat, wędruje poprzez Wielką Brytanię, Włochy, Szwajcarię. W Wielkiej Brytanii uświadamia sobie ostatecznie, że między światem wyobraźni i marzeń a realną rzeczywistością istnieje wielka rozbieżność.
Romantyczna biografia Kordiana - -H- () bardzo dobra praca
5/5
Romantyczna biografia Kordiana - Tomek () wszystko fajnie ale babka kazala mi opisac jego wedrowki w oparciu o cytaty ... a tu malo tego moze ktos pomoze... Opisac mam do momentu wejscia na gore..
Romantyczna biografia Kordiana - Sylwia (sylwunia165 {at} vp.pl) muszę napisać podobieństwa i różnice Kordiana i Hamleta pomóżcie
Romantyczna biografia Kordiana - kaska () dzieki za te notatke-ratujecie niektorym zycie:))
Romantyczna biografia Kordiana - CZARNA_18 (czarna_87_18 {at} o2.pl) twoja praca jest poprostu swietna!!!!!dostalam za nia 5 !!!!super co nie!!!!pozdrawiam cie narka papapapapapapapa!!!
Romantyczna biografia Kordiana - satan () Tomku jak chcesz kogoś poprawiać to najpierw naucz się pisać po polsku- \"krócej\" pisze się przez \"ó\", a nie \"u\" debilu:P
Romantyczna biografia Kordiana - Dam (djstorm1 {at} o2.pl) pozdrowienia dla brata koczura
Romantyczna biografia Kordiana - moni () bardzo mi sie przydala, dzieki temu ze jest chronologiczna latwo mozna przedstawic jego dzieje na osi.tylko nie jestem pewna czy proba samobojcza miala miesce na Mont Blanc?
Romantyczna biografia Kordiana - xxxcore () pumba to gej, wali arusia w czoko
.:: top ::.
Copyright slowacki.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska współpraca • autorzy • kontakt