Dramat "Kordian" został napisany w Szwajcarii w 1833 roku, a ukazał się w Paryżu w 1834 roku anonimowo. Utwór nawiązuje do powstania listopadowego, chociaż czas akcji umieszcza autor wcześniej, o czym mówi w przygotowaniu, w noc sylwestrową 1799-1800. Przedstawia sąd na przywódcami wydarzeń nawiązuje do 1830 roku tworząc dygnitarzy na okres powstania.
Czarownice i diabły tworzą późniejszych przywódców powstania listopadowego, członków Rządu Narodowego, Sejm, Niemcewicza, kadrę oficerską. Autor twierdzi, że zaprzepaścili oni szansę na odzyskanie wolności. Zarzuca Skrzyneckiemu, że nie wykorzystał planów strategicznych, a Krukowieckiemu zdradę.
Elementy wiążące dramat z powstaniem widzimy w scenie spisku koronacyjnego z aktu III. Jego akcja rozgrywa się w 1829 roku w czasie koronacji cara Mikołaja I na Króla Polski. Przedstawiony jest w niej stosunek tłumu do cara. Ze stopni Kolumny Zygmunta obserwujemy plac i zdarzenia rozgrywające się na nim. Zachowania poszczególnych osób, szewca, piwowara, szlachcica ujawniają nastroje społeczne. Nawiązaniem do sceny przygotowania z siłami nieczystymi jest pieśń Nieznajomego po koronacji.
Domyślamy się w nim Mefistofelesa, który kieruje działalnością Polaków. Sceną polityczną, która jest metaforą do powstania jest scena spisku koronacyjnego, której akcja rozgrywa się w podziemiach katedry świętego Jana.
Jesteśmy świadkami spotkania spiskowców. Ujawniają się wśród nich dwa obozy: jeden reprezentowany przez Prezesa i Księdza sprzeciwia się zabójstwu. Ich głównym argumentem jest to, że Polska nigdy nie splamiła się królobójstwem i że po zabiciu cara może się od niej odwrócić świat.
Wolność należy wywalczyć w walce szlachetnej. Pod postacią Prezesa kryje się Niemcewicz. Drugim obozem kieruje Podchorąży i Starzec. Podchorąży jest początkowo zamaskowany, potem widzimy w nim Kordiana. Grupa ta uważa, że zabicie cara doprowadzi do uwolnienia ojczyzny. Cały grzech za zabójstwo bierze na siebie starzec. Konflikt zamyka głosowanie, które przegrywa Podchorąży i Starzec.
Heroiczną i zaskakującą decyzję podejmuje Kordian - chce zabić cara. Jest on jednak zbyt słabym człowiekiem, by dokonać tego czynu. Jest szlachetny, bo chce się poświęcić dla dobra ojczyzny, ale jednocześnie ma naturę wrażliwego poety, która pobudza w nim strach. Strach , który uniemożliwia dokonanie tego czynu. Dramat "Kordian" stara się dociec przyczyn upadku powstania.
Z tych scen, a także ze sceny z domu wariatów odczytujemy pogląd autora na tę kwestię. Tak więc przygotowanie sugerowało, że przyczyną była nieudolność przywódców wobec caratu, strach przed rewolucja, który ujawnił się w wypowiedzi prezesa w scenie spisku.
Komentarze artykuł / utwór: 'Kordian' - wypowiedź Juliusza Słowackiego o powstaniu listopadowym
\'Kordian\' - wypowiedź Juliusza Słowackiego o powstaniu listopadowym - Krodo () Gdyby poszli walczyć nie musielibyśmy się teraz męczyć z ich...
\'Kordian\' - wypowiedź Juliusza Słowackiego o powstaniu listopadowym - izka () dzieks lubie i popieram takie stronki sa naprawde przydatne Z GORY DZIEKI...
\'Kordian\' - wypowiedź Juliusza Słowackiego o powstaniu listopadowym - dAn!eLl- () pół biedy a le sieprzydalo..dzienks!
\'Kordian\' - wypowiedź Juliusza Słowackiego o powstaniu listopadowym - Anonim () buhehe
\'Kordian\' - wypowiedź Juliusza Słowackiego o powstaniu listopadowym - taaa () Tia...
Jakbyś żył w jego czasach ;)
Ale nie zmienia faktu że i Mickiewicz i Słowacki speniali podczas powstania styczniowego - spieprzając za granice i udając że nie mogą wrócić ;)
w pełni zgadzam sie z przedmówcą z tym że nie ciul a kretyn bez nug - Anonim ()
\'Kordian\' - wypowiedź Juliusza Słowackiego o powstaniu listopadowym - ŻEJAK? (asdlkgjna {at} hotmail) kolejny ciul taki sam jak i ten zjebany mickiewicz
\'Kordian\' - wypowiedź Juliusza Słowackiego o powstaniu listopadowym - Anonim ()
.:: top ::.
Copyright slowacki.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska współpraca • autorzy • kontakt